Technologie

Jak wiadomo, świat ciągle idzie naprzód. Dotyczy to także koncepcji związanych z konstruowaniem paralotni. Przez lata zdobytych doświadczeń dopracowaliśmy się szeregu sprawdzonych rozwiązań:

@paraelement

NFC - Near Field Communication chip

NFC - Near Field Communication chip

Kopiuj link

Paralotnia ma zainstalowany czip, dzięki któremu przy użyciu telefonu z funkcją NFC uzyskasz natychmiastowy dostęp do naszego systemu.

Znajdziesz na nim podstawowe dane twojego modelu skrzydła, warunki gwarancji, aktualną dokumentację i podręczniki użytkownika, notatki serwisowe, a także będziesz mógł skorzystać z funkcji powiadamiania o zagubieniu, kradzieży czy odnalezieniu sprzętu innego właściciela.

DRA - Dudek Reflex Airfoil

DRA - Dudek Reflex Airfoil

Kopiuj link

Dudek Reflex Airfoil to stosowany w skrzydłach PPG w pełni samostateczny profil, opracowany na bazie naszych wieloletnich badań i doświadczeń, w którym wyeliminowaliśmy typowe wady i ograniczenia tego typu profili.

Więcej o profilu samostatecznym

DOA - Dudek Optimized Airfoil

DOA - Dudek Optimized Airfoil

Kopiuj link

Dudek Optimized Airfoil DOA został opracowany na bazie doświadczeń z poprzednimi naszymi konstrukcjami i zoptymalizowany za pomocą specjalnego oprogramowania CFD.

P&R - Push & Relax Technology

P&R - Push & Relax Technology

Kopiuj link

Push&Relax technology – Paralotnie PPG oznaczone tym symbolem charakteryzują się wyjątkowo stabilnym lotem z wciśniętą belką przyspieszacza, czyli na wyższych prędkościach.

Dlaczego stabilność przy dużych prędkościach jest istotna?

W lataniu swobodnym belka speed bywa stosowana dość sporadycznie, najczęściej jako sposób ucieczki z obszaru duszenia, czy uniknięcia przewiania na zawietrzną część zbocza. Niektórzy piloci w ogóle speeda nie używają. Dlatego konstruktorzy przywiązywali znikomą wagę do stabilności czaszy w tej fazie lotu. W lataniu napędowym speed stosowany jest powszechnie. W tym rodzaju latania o trasie przelotu decyduje wyłącznie pilot a nie np. rozmieszczenie noszeń. Nierzadkie są sytuacje, gdy po starcie pilot odpuszcza trymery, wciska speed i leci w ten sposób kilkadziesiąt kilometrów po zaplanowanej trasie. Brak stabilności i komfortu lotu byłby w tym wypadku bardzo uciążliwy.

Jak objawia się brak stabilności czaszy?

Ustabilizowanie czaszy najprościej jest przyrównać do dobrego wyważenia kół w samochodzie. Jeżdżąc wolno nie odczujemy złego wyważenia kół, ale im szybsza jazda tym bardziej odczuwalne są wibracje. Źle ustabilizowana paralotnia będzie pracować jak harmonia, drżeć i wibrować, co spowoduje, że pilot będzie obawiał się używać speeda.

Co jest przyczyną braku stabilności czaszy?

Czasza jest stabilna wtedy, gdy naprężenia rozkładają się równomiernie na całej

jej powierzchni. Znakomita większość konstruktorów dba o to, by ich paralotnie równomiernie przenosiły naprężenia przy prędkościach trymowych, ale najczęściej nie testują stabilności czaszy przy wyższych prędkościach. Zwiększony napór powietrza, większe ciśnienie wewnątrz paralotni, większa siła nośna na poszczególnych częściach płata, zmienia dość radykalnie rozkład naprężeń. Jeżeli paralotnia nie jest do tego przystosowana będzie drżeć i pracować jak akordeon.

W jaki sposób dokonaliśmy tak skutecznego ustabilizowania czaszy?

U podstaw technologii Push&Relax leży stosowanie w pełni samostatecznego profilu aerodynamicznego. Dzięki niemu czasza paralotni nie jest podatna na podwinięcia, sama stabilizuje wzdłużne wahania skrzydła i dobrze utrzymuje kierunek lotu.

Sama samostateczność jednakże nie załatwi wszystkiego. Struktura wewnętrznych wzmocnień, kształt podcięć paneli, które naprężają krawędź natarcia, spływ i powierzchnie aerodynamiczne muszą być tak dobrane, aby naprężenia równoważyły się także przy prędkościach rzędu 60 km/h, a nie tylko 40 km/h. Aby osiągnąć sukces, potrzeba badań, wielu prób, wyrafinowanego oprogramowania i przede wszystkim ogromnego doświadczenia wynikającego z praktyki.

To wszystko złożyło się na to, że latając na paralotniach Dudek oznaczonych znaczkiem Push&Relax Technology możesz bez obaw wcisnąć belkę speeda i cieszyć się szybkim lotem.

CSG - Canopy Shape Guard

CSG - Canopy Shape Guard

Kopiuj link

Na CSG składa się szereg podsystemów:

  • VS (V-shaped Supports) – wsparcia diagonalne podpierają żebra z dwóch stron (w większości skrzydeł są stosowane wsparcia jednostronne), a ich rozmiar i kształt zapobiega powstawaniu poprzecznych wybrzuszeń, co ma ogromne znaczenie dla zapewnienia laminarnego opływu profilu.
  • RSS (Reinforcing Strap System) – niezależny od baloningu system wzmocnień na dolnej powierzchni, wzmacniający i usztywniający całą konstrukcję skrzydła.
  • OCD (Optimized Crossports Design) – specjalnie dopasowane kształtem i optymalnie rozmieszczone pomiędzy liniami naprężeń otwory w żebrach. Gwarantują sprawną dystrybucję ciśnienia wewnątrz czaszy oraz jej szybkie wypełnianie. Otwory te są skalowane wraz z żebrami co powoduje, że ich powtarzalność i kształt są bez zarzutu i nie zniekształcają profilu aerodynamicznego.
  • CCS (Closed Dell Structure) – system zamkniętych cel, rozmieszczonych w odpowiednio dobranych miejscach. Utrudniający ujście powietrza z wnętrza a zarazem ułatwiający ponowne napełnienie komór i szybszy powrót do pierwotnego kształtu w przypadku wystąpienia podwinięcia

Canopy Shape Guard doskonale usztywnia skrzydło na całej jego rozpiętości, praktycznie eliminując poprzeczną pracę czaszy. Jedyną jego wadą jest wzrost wagi skrzydła (o około 1 kg) spowodowany większą materiałochłonnością, za którą kryje się zwiększona pracochłonność (i oczywiście ogólne koszty). W zamian jednak otrzymujemy bezkompromisowy produkt o jakości i walorach użytkowych na najwyższym poziomie, a przede wszystkim zachowujący swoje parametry i osiągi przez długi, długi czas.

Nie w każdym skrzydle stosowane są wszystkie wymienione podsystemy CSG – szczegóły znajdziesz przy opisie danego skrzydła.

APC - Auto Pitch Control

APC - Auto Pitch Control

Kopiuj link

Uważnie dobrany profil skrzydła daje wyjątkową stabilność pionową (skrzydło samo trzyma się nad głową zarówno podczas startu jak i w locie).

LR - Laser Technology

LR - Laser Technology

Kopiuj link

Latem 2011 zakupiliśmy najnowocześniejszy laserowy ploter tnący. Możliwości tej maszyny pozwalają na seryjne cięcie dużej liczby skomplikowanych w kształcie, wąskich elementów, optymalną ich orientację w stosunku do struktury tkaniny i najwyższą precyzję cięcia.

Rozwiązania konstrukcyjne

CP - Catch Pins

CP - Catch Pins

Kopiuj link

Pętelki przyszyte do górnej powierzchni czaszy na krawędzi natarcia umożliwiają przytwierdzenie jej do podłoża za pomocą dostarczanych w zestawie szpilek, w celu rozłożenia skrzydła przed startem na mocno nachylonym terenie.

AIV - Air Inlets Valves

AIV - Air Inlets Valves

Kopiuj link

System składa się ze specjalnych zaworów na wlotach czaszy wiernie odwzorowujących ich kształt. Zawory pozostają otwarte dla napływającego powietrza podczas startu i normalnej fazy lotu, oraz zamykają się kiedy próbuje ono wydostać się na zewnątrz. Utrzymanie wysokiego ciśnienia wewnętrznego pomaga w uzyskaniu odpowiedniej energii do wykonania płynnego infinity tumbling.

FET - Flexi Edge Technology

FET - Flexi Edge Technology

Kopiuj link

Precyzyjny kształt krawędzi natarcia utrzymywany jest przez wzmocnienia z laminowanej tkaniny z dodatkowo wszytymi syntetycznymi rdzeniami, które usztywniają i wygładzają krawędź natarcia skrzydła, co ułatwia napełnianie i start, a także usztywnia całe skrzydło w locie.

Technologia wykorzystująca sprężyste syntetyczne rdzenie została przez nas po raz pierwszy wykorzystana w skrzydle Hadron. Na bazie tych doświadczeń zastosowaliśmy ją potem w wielu innych skrzydłach z różnych kategorii.

Przy tej technologii najczęściej możliwe jest zastosowanie trzech rzędów linek, co zmniejsza szkodliwe opory i poprawia osiągi.

LE3D - Leading Edge 3D

LE3D - Leading Edge 3D

Kopiuj link

LE3D wykorzystuje system dodatkowych cięć na górnej powierzchni krawędzi natarcia, poprowadzonych wzdłuż cięciwy skrzydła. Poszycie komór w tych miejscach składa się teraz z trzech elementów zamiast z jednego.

 

Dodatkowe cięcia minimalizują marszczenie się tkaniny oraz dokładniej odwzorowują projektowany kształt profilu aerodynamicznego w strefach kluczowych dla wytwarzania siły nośnej i redukowania oporów powietrza.

Nad zakresem i kształtem LE3D pracowaliśmy od ponad roku, najpierw analizując wyniki komputerowych symulacji opływów powietrza (rewelacyjna praca Jacques’a Peugeot’a), a później mierząc osiągi prototypów. W efekcie zastosowanie tego rozwiązania w najnowszych konstrukcjach pozytywnie wpłynęło na doskonałość skrzydeł.

SN - Shark-nose

SN - Shark-nose

Kopiuj link

Wloty powietrza wykonane w technologii Shark-nose to rozwiązanie polegające na zastosowaniu wklęsłego kształtu w przedniej, wzmocnionej części profilu (nazwa wzięła się od kształtu tego fragmentu, przypominającego głowę rekina). Takie usytuowanie wlotów sprawia, że mogą być one znacznie mniejsze i wycofane dalej od krawędzi natarcia, która pozostaje niezakłócona dla przepływu powietrza. Ciśnienie wewnątrz skrzydła jest wyższe i bardziej stabilne w szerokim zakresie prędkości (kątów natarcia). W praktyce daje to lepszą doskonałość, większą odporność na przeciągnięcia (np. przy krążeniu w termice) i na podwinęcia czołowe przy dużych prędkościach.

LE2R - Leading Edge Double Reinforcements

LE2R - Leading Edge Double Reinforcements

Kopiuj link

Dodatkowe wzmocnienia usytuowane pomiędzy celami, które usztywniają krawędź natarcia i pozwalają zachować 'czystość’ profilu podczas lotu z pełną prędkością.

MR - Mini-Ribs

MR - Mini-Ribs

Kopiuj link

Mini żebra są to dodatkowe krótkie żebra wszyte w krawędź spływu pomiędzy żebrami głównymi. Ich zadaniem jest zmniejszenie baloningu (wybrzuszenia, deformacji) tej ważnej części profilu aerodynamicznego. Dzięki temu zmniejsza się szkodliwy opór indukowany za krawędzią spływu, co w efekcie poprawia opływ i zwiększa prędkość skrzydła.

HSS - High Speed System

HSS - High Speed System

Kopiuj link

Rozwiązanie mające na celu uzyskać dobrą prędkość w locie, przy zachowaniu bezpieczeństwa i dobrych parametrach lądowania (wypłaszczenie toru lotu – flare).

3-1 - 3 to1 Pannel

3-1 - 3 to1 Pannel

Kopiuj link

Częściowo zintegrowane panele dla optymalizacji masy i lepszego lądowania.

FT - Front Tube

FT - Front Tube

Kopiuj link

Nadmuchiwana krawędź natarcia umożliwiająca osiągnięcie dużych prędkości.

DBS - D Brake System

DBS - D Brake System

Kopiuj link

Lepsze wytrzymanie przy lądowaniu (ang. flare).

ACS - Auto Cleaning Slots

ACS - Auto Cleaning Slots

Kopiuj link

To szczeliny czyszczące, które automatycznie podczas lotu opróżniają końcówki skrzydła z gromadzących się tam nieczystości.

2L - Two-Liner

2L - Two-Liner

Kopiuj link

Dwa rzędy linek. Rozwiązanie to stosuje się w wyczynowych skrzydłach dla maksymalnego zmniejszenia oporów powietrza

3L - Three-liner

3L - Three-liner

Kopiuj link

Dzięki rdzeniom usztywniającym (Flexi Edge Technology) i innym wzmocnieniom wewnętrznym możliwe stało się zredukowanie czterech rzędów linek do trzech. W efekcie mniejsza liczba linek generuje mniej szkodliwych oporów, co poprawia ogólne właściwości aerodynamiczne całej konstrukcji. Testy obciążeniowe udowodniły, że wytrzymałość nowego układu olinowania jest równie duża, co potwierdzone zostało w procedurze certyfikacji wykonanej według normy EN926-1.

CS - Cleaning Slots

CS - Cleaning Slots

Kopiuj link

To zamykane na rzep otwory czyszczące, które umożliwiają opróżnianie końcówek skrzydła z gromadzących się tam nieczystości.

Funkcjonalność taśm nośnych

TR - Trimmers

TR - Trimmers

Kopiuj link

System trymerów pozwala na dodatkową regulację kąta natarcia skrzydła. Stosowany głównie w skrzydłach PPG. System posida taśmy do zaciągania trymerów, które można wymieniać w razie potrzeby. Konieczność wymiany zachodzi po długim bądź intensywnym używaniu trymerów, na skutek zniszczenia ich powierzchni przez ostre krawędzie klamer.

Nasze nowe taśmy posiadają podziałkę z zaznaczoną pozycją zerową oraz częścią ujemną (niebieską) i dodatnią (czerwoną). Przesuwanie klamry trymera w kierunku przyrostu liczb dodatnich powoduje przyspieszenie paralotni, natomiast w kierunku rosnących wartości ujemnych jej spowolnienie. Pozycja zerowa oznacza ustawienie trymera sugerowane przez nas jako najłatwiejsze do startu, choć każdy pilot wypracuje sobie z czasem własne preferencje. Skala na podziałce ułatwia zapamiętywanie charakterystycznych pozycji takich jak, maksymalna prędkość przy locie poziomym, łatwy start przy silnym wietrze itp.

Taśmy są wyposażone w pętle ułatwiające ich zaciąganie. Zobacz instrukcję wymiany taśmy.

SS - Speed System

SS - Speed System

Kopiuj link

System linek i bloczków doszytych do odpowiednich taśm, połączony z belką wiszącą pod uprzężą. Umożliwia płynne regulowanie kąta natarcia w czasie lotu.

ALC Plus - Alternative Steering System +

ALC Plus - Alternative Steering System +

Kopiuj link

Nowa wersja Alternatywnego Systemu Sterowania ALC+ nie wymaga regulacji w zależności od wysokości podwieszenia. Przed startem uchwyt ALC+ jest mocowany do taśm nośnych za pomocą zapięcia magnetycznego, uniemożliwiającego jego migrację i plątanie się z taśmami i linkami. W trakcie lotu uchwyt jest łatwo dostępny a doczepiony do jego dolnej części ściągacz elastyczny uniemożliwia jego wpadnięcie w śmigło i pozwala dostosować długość linki ALC+ do aktualnej konfiguracji trymerów i speed systemu. To rozwiązanie jest praktycznie identyczne jak w przypadku kulki ALC ale z tą różnicą, że uchwyt można przymocować do taśm i nie wymaga on regulacji.

ALC+ pozwala na agresywne zakręty nawet na pełnej prędkości, bez nadmiernej ingerencji w samostateczność profilu. Ma to szczególne znaczenie w większych rozmiarach skrzydeł, gdzie bez odpowiednich rozwiązań problemem są duże siły na sterówkach i mała zwrotność. W razie potrzeby można używać wyłącznie podstawowego uchwytu sterowniczego ignorując uchwyt systemu ALC+ (co czyni go nieaktywnym).

ALC - Alternative Steering System

ALC - Alternative Steering System

Kopiuj link

Alternatywny System Sterowania ALC bazuje na rozwiązaniu, które Michel Carnet po raz pierwszy zastosował w Reactionie na Mistrzostwach Świata w Chinach w 2007 roku

ALC pozwala na agresywne zakręty nawet na pełnej prędkości, bez nadmiernej ingerencji w samostateczność profilu. Ma to szczególne znaczenie w większych rozmiarach skrzydeł, gdzie bez odpowiednich rozwiązań problemem są duże siły na sterówkach i mała zwrotność.

Elementem sterującym jest czerwona kulka, której pozycję łatwo dopasować do własnych preferencji i wysokości podwieszenia. Dodatkowo system kulki i linki został maksymalnie uporządkowany aby zminimalizować możliwość splątania się z taśmami lub innymi elementami. W razie potrzeby można używać wyłącznie podstawowego uchwytu sterowniczego ignorując kulkę systemu ALC co czyni go nieaktywnym.

TST - Tip Steering Toggles

TST - Tip Steering Toggles

Kopiuj link

To nasz autorski pomysł, polegający na zastosowaniu dodatkowych mini-sterówek do sterowania stabilizatorami. Ułatwia to sterowanie skrzydłem z profilem samostatecznym w trakcie przelotów, gdy używa się speed systemu, trymery są odpuszczone, a sterowanie zwykłymi sterówkami wymaga większego wysiłku.

Przed uchwyceniem mini uchwytów sterujących stabilizatorami, pilot odkłada sterówki główne (by się nie plątały) na stacje dokujące (TDS – Toggle Docking Station) i zaczyna komfortowo sterować skrzydłem za pomocą mini-uchwytów TST.

TCL - Tip Control Line

TCL - Tip Control Line

Kopiuj link

TCL (Tip Control Line) pozwala na korekty kierunku i zakręty nawet na pełnej prędkości, bez nadmiernej ingerencji w samostateczność profilu.
Elementem sterującym jest wyodrębniona linka w kolorze czerwonym zamocowana do odpowiedniej linki sterowniczej, prowadzącej do końcówki stabilizatora.

TEA - Torque Effect Adjuster

TEA - Torque Effect Adjuster

Kopiuj link

Rozwiązanie pozwalające na eliminację efektu znoszenia paralotni w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu śmigła. TEA można regulować, dopasowując do stopnia tego zjawiska w konkretnym przypadku. Proste w użyciu, pewne w działaniu i łatwe do wyłączenia.

PA- Power Attack System

PA- Power Attack System

Kopiuj link

PA (zwany też systemem Paapa Kolara) łączy działanie speed systemu i trymerów. Jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla zawodników świadomych jego działania i trudności z nim związanych. Pilot potrzebuje około 3 miesięcy by dobrze opanować jego użycie.

Ogólna zasada działania: wciśnięcie speeda odpuszcza trymery (odpuszczenie speeda zaciąga trymery).

Jest montowany zwykle tylko za zgodą naszego konstruktora.

2D - Steering System

2D - Steering System

Kopiuj link

System 2D jest zbliżony do klasycznego – pilot ma do dyspozycji wyłącznie dwie sterówki. Jeśli chodzi jednak o użytkowanie, różni się od niego dość istotnie. Dzięki rozdzieleniu głównego sterowania (jedna z dwóch linek nie przechodzi przez bloczek), doświadczony pilot może dostosować progresję zaciągania krawędzi spływu do własnych preferencji.

Olinowanie jest tak zaprojektowane, że dla dolnych i średnich prędkości geometria linek sterowniczych jest mało progresywna, co pozwala na lepszą kontrolę nad skrzydłem, a w górnych zakresach prędkości (trymery odpuszczone + speed) należy używać tylko zewnętrznych linek doczepionych do uchwytów sterowniczych lub wprowadzać korekty za pomocą systemu TEA.

Podstawowe zasady użytkowania 2D na przykładzie Hadrona

BEA - Brake Elastic Attachment

BEA - Brake Elastic Attachment

Kopiuj link

Elastyczny element mocujący uchwyty do taśm/linek (zamiast magnesów).

ELR - Easy Launch Riser

ELR - Easy Launch Riser

Kopiuj link

Rozdzielona taśma A, ułatwiająca start i zakładanie klap. We wszystkich produkowanych przez nas skrzydłach taśma rzędu A została rozdzielona na dwie. Do pierwszej dołączone są tylko dwie lub jedna skrajna linka, a do drugiej pozostałe.

Korzyści to daje dwojakiego rodzaju: Po pierwsze, dużo łatwiej jest zaciągnąć klapy. Nie trzeba już wyciągać rąk bardzo wysoko ponad deltki, wystarczy złapać za taśmę w pobliżu jej końca. Dodatkową zaletą jest to, że naprężone linki nie wpijają się w ręce. Po drugie, ułatwiony jest start. Wiadomo, że przy bardzo dynamicznym pociągnięciu taśm A (a ma to prawie zawsze miejsce przy starcie za wyciągarką) skrzydło ma tendencje do robienia tzw. motyla, tzn. podnoszenia najpierw końcówek, a potem środka skrzydła. Pilot może ten efekt zredukować, jeśli uchwyci tylko za wewnętrzną część rozdzielonych taśm A, a zewnętrzną (tę od klap) pozostawi luźno zwieszoną na zewnątrz rąk. W tej sytuacji skrzydło będzie ciągnięte tylko za centralną część rzędu A i nie będzie miało tendencji do przyspieszania końcówek.

Taki start jest dużo bezpieczniejszą techniką, niż stosowane przez niektórych pilotów zaginanie stabilizatorów leżącego na ziemi skrzydła do środka. Skrzydło ma wtedy mniejszą nośność na starcie, a końcówki nie zawsze odwijają się jednocześnie (co może powodować schodzenie z toru holowania).

Kiedy paralotnia znajduje się w powietrzu i linki są napięte, łatwo jest rozpoznać poszczególne taśmy. Natomiast przed startem (zwłaszcza alpejskim), taśmy stanowią jedną skręconą wiązkę. Aby ułatwić start, podstawowa taśma rzędu A (ta do stawiania skrzydła) została przez nas wyraźnie oznaczona żółtym obszyciem. Dodatkowo daje to instruktorowi możliwość rozpoznania z daleka, czy pilot złapał za właściwe taśmy.

ACC - Active Control C

ACC - Active Control C

Kopiuj link

Kontrola skrzydła w locie przyspieszonym za pomocą tylnych taśm nośnych.

EK - Easy Keeper

EK - Easy Keeper

Kopiuj link

System mocowania sterówek do taśm nośnych, wykorzystujący silne magnesy neodymowe. Sprawia, że sterówki pewnie trzymają się taśm, a odczepianie i mocowanie przebiega łatwo i płynnie. Stosowany w większości uchwytów (TCT, ACT, SCT)

SL - Smart Lock

SL - Smart Lock

Kopiuj link

To rozwiązanie pozwalające na szybkie mocowania uchwytów sterowniczych do taśm nośnych. Mocowanie odbywa się przez przyłożenie magnetycznego 'grzybka’ uchwytu do slotu mocowanego na taśmach. Robi się to łatwo i w dowolnej pozycji uchwytu. Natomiast odczepienie uchwytu następuje tylko poprzez pociągnięcie go w dół.

Zobacz produkt

NP - Napy

NP - Napy

Kopiuj link

Metalowe zatrzaski do mocowania sterówek do taśm nośnych.

BEH - Big Ears Handle

BEH - Big Ears Handle

Kopiuj link

Są to dodatkowe uchwyty do zakładania uszów, z magnesem i możliwością zablokowania zaciągniętej linki w knadze. Rozwiązanie to pozwala to przez dowolny czas utrzymywać założone uszy, zachowując możliwość pełnej kontroli lotu za pomocą sterówek.

TCT - Triple Comfort Toggle

TCT - Triple Comfort Toggle

Kopiuj link

System ten umożliwia używanie uchwytów sterowniczych w zależności od upodobań – w konfiguracji sztywnej, półmiękkiej, bądź miękkiej (bez konieczności zakupu dodatkowej pary uchwytów i ich wymiany). Uchwyt jest wyposażony w krętlik i Easy Keeper. Dostępna werja standard (większa) i short (mniejsza, z krótszym obwodem pętli).

 

SCT - Sport Comfort Toggle

SCT - Sport Comfort Toggle

Kopiuj link

Sportowa, miękka i komfortowa wersja uchwytów sterowniczych. Wykonane z miękkiego neoprenu dopasowują się do dłoni, a czerwona kulka ułatwia sterowanie. Uchwyt jest wyposażony w krętlik i Easy Keeper.
Rozwiązanie szczególnie przydatne dla sportowców. Dostępna werja standard (większa) i short (mniejsza, z krótszym obwodem pętli).

ACT - Adjustable Comfort Toggle

ACT - Adjustable Comfort Toggle

Kopiuj link

Uchwyty sterownicze z możliwością regulacji długości pętli. Wykończone miękkim neoprenem. Wyposażone w krętlik i Easy Keeper.  Stosowane są standardowo we FreeWay’u, Mach’u 1,0 i Zig-Zag’u 2 (bez możliwości zmiany na inny). Do reszty skrzydeł może być stosowany jako opcja na życzenie klienta. Występuje w wersji podstawowej oraz z ułatwiającą sterowanie kulką i/lub pętelką do zamocowania gumy. Rozwiązanie szczególnie przydatne dla użytkowników skrzydeł acro i speed.

DCT - Double Comfort Toggle

DCT - Double Comfort Toggle

Kopiuj link

Umożliwia używanie uchwytów sterowniczych w zależności od upodobań – w konfiguracji usztywnionej bądź miękkiej (bez konieczności zakupu dodatkowej pary uchwytów i ich wymiany). Stosowany był w starszych modelach paralotni.