4 marca 2021

Starty na skrzydle Warp

Warp jest skrzydłem zawodniczym, przeznaczonym dla wymagających pilotów, którzy doceniają dużą rozpiętość jego zakresu prędkości. W związku z tym minimalna prędkość trymowa Warpa została zredukowana tak, aby zapewnić optymalną prędkości opadania.

CZYTAJ WIĘCEJ
29 października 2018

Pierwsze loty na Warpie

29 października 2018

Pierwsze loty na Warpie

Warp jest skrzydłem zawodniczym, przeznaczonym do szybkiego latania, do którego zazwyczaj używane są napędy o dużej mocy. Niektóre z nich w pewnych konfiguracjach mogą generować znaczący moment odśmigłowy (torque effect), który wpływa bardzo niekorzystnie na stabilność skrzydła, zwłaszcza przy wysokich obrotach silnika.

CZYTAJ WIĘCEJ
9 października 2018

Komunikat bezpieczeństwa – prawidłowe zabezpieczenie zamków w uprzęży PowerSeat

Zdarza się, że piloci źle przekładają taśmę z rzepem przez klamrę, co w efekcie nie zabezpiecza zamka mocującego kontener lub kieszeń przed uszkodzeniem. Może to doprowadzić do odpadnięcia kontenera lub kieszeni bocznej.

CZYTAJ WIĘCEJ
13 marca 2018

Komunikat bezpieczeństwa – szwy na taśmach

Pomimo wieloetapowej kontroli w jednym egzemplarzu paralotni Nucleon XX znaleziony został błąd. W jednej z taśm nośnych nie wykonano dodatkowych szwów ryglowych na opasce okalającej wewnętrzny szew mocujący, w miejscu gdzie znajduje się górny bloczek speed systemu (osłonięty osłonką zabezpieczającą).

CZYTAJ WIĘCEJ
24 maja 2016

Trymerami operuj symetrycznie!

Trymery są podstawowym przyrządem sterowniczym. Pomimo iż zasady użytkowania trymerów są powszechnie znane, chcemy zwrócić uwagę na podstawowe reguły związane z bezpieczeństwem.

CZYTAJ WIĘCEJ
18 maja 2016

Nie rób spirali przy otwartych trymerach!

Wykonywanie przy otwartych trymerach manewrów generujących duże przeciążenia (spirala, dynamiczne wingovery, itp.) jest niebezpieczne!

CZYTAJ WIĘCEJ
18 maja 2016

Dobór wysokości podwieszenia w skrzydle wyczynowym!

Nabyte doświadczenia pokazują, że zawodnicze skrzydła klasy Snake i Hadron łatwiej jest pilotować, gdy podwieszenie pilota względem taśm nośnych jest “niskie” lub “pośrednie”.

CZYTAJ WIĘCEJ
16 maja 2016

Nieprzekraczalne limity obciążeń

Przekroczenie masy startowej ponad limit podany w danych technicznych skrzydła (“Masa pilota z wyposażeniem”) zwiększa ryzyko wypadku w przypadku błędu pilota. Ryzyko jest tym większe, im mniejsza jest powierzchnia skrzydła w stosunku do masy startowej - czyli w paralotniach typu Snake XX, Hadron XX, a także Snake i Hadron 1.1.

CZYTAJ WIĘCEJ