Starty na skrzydle Warp
Starty na skrzydle Warp
Warp jest skrzydłem zawodniczym, przeznaczonym dla wymagających pilotów, którzy doceniają dużą rozpiętość jego zakresu prędkości. W związku z tym minimalna prędkość trymowa Warpa została zredukowana tak, aby zapewnić optymalną prędkości opadania.
CZYTAJ WIĘCEJPierwsze loty na Warpie
Pierwsze loty na Warpie
Warp jest skrzydłem zawodniczym, przeznaczonym do szybkiego latania, do którego zazwyczaj używane są napędy o dużej mocy. Niektóre z nich w pewnych konfiguracjach mogą generować znaczący moment odśmigłowy (torque effect), który wpływa bardzo niekorzystnie na stabilność skrzydła, zwłaszcza przy wysokich obrotach silnika.
CZYTAJ WIĘCEJKomunikat bezpieczeństwa – prawidłowe zabezpieczenie zamków w uprzęży PowerSeat
Komunikat bezpieczeństwa – prawidłowe zabezpieczenie zamków w uprzęży PowerSeat
Zdarza się, że piloci źle przekładają taśmę z rzepem przez klamrę, co w efekcie nie zabezpiecza zamka mocującego kontener lub kieszeń przed uszkodzeniem. Może to doprowadzić do odpadnięcia kontenera lub kieszeni bocznej.
CZYTAJ WIĘCEJKomunikat bezpieczeństwa – szwy na taśmach
Komunikat bezpieczeństwa – szwy na taśmach
Pomimo wieloetapowej kontroli w jednym egzemplarzu paralotni Nucleon XX znaleziony został błąd. W jednej z taśm nośnych nie wykonano dodatkowych szwów ryglowych na opasce okalającej wewnętrzny szew mocujący, w miejscu gdzie znajduje się górny bloczek speed systemu (osłonięty osłonką zabezpieczającą).
CZYTAJ WIĘCEJTrymerami operuj symetrycznie!
Trymerami operuj symetrycznie!
Trymery są podstawowym przyrządem sterowniczym. Pomimo iż zasady użytkowania trymerów są powszechnie znane, chcemy zwrócić uwagę na podstawowe reguły związane z bezpieczeństwem.
CZYTAJ WIĘCEJNie rób spirali przy otwartych trymerach!
Nie rób spirali przy otwartych trymerach!
Wykonywanie przy otwartych trymerach manewrów generujących duże przeciążenia (spirala, dynamiczne wingovery, itp.) jest niebezpieczne!
CZYTAJ WIĘCEJDobór wysokości podwieszenia w skrzydle wyczynowym!
Dobór wysokości podwieszenia w skrzydle wyczynowym!
Nabyte doświadczenia pokazują, że zawodnicze skrzydła klasy Snake i Hadron łatwiej jest pilotować, gdy podwieszenie pilota względem taśm nośnych jest “niskie” lub “pośrednie”.
CZYTAJ WIĘCEJNieprzekraczalne limity obciążeń
Nieprzekraczalne limity obciążeń
Przekroczenie masy startowej ponad limit podany w danych technicznych skrzydła (“Masa pilota z wyposażeniem”) zwiększa ryzyko wypadku w przypadku błędu pilota. Ryzyko jest tym większe, im mniejsza jest powierzchnia skrzydła w stosunku do masy startowej - czyli w paralotniach typu Snake XX, Hadron XX, a także Snake i Hadron 1.1.
CZYTAJ WIĘCEJ